Aktualności

Ogłoszenie o pracach konserwatorskich w 2021 r.

Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego z siedzibą w Wojewódzkim Domu Kultury im. J. Piłsudskiego, ul. Ściegiennego 2, 25-033 Kielce, poszukuje wykonawców planowanych prac konserwacyjnych zabytkowych nagrobków i rzeźb na cmentarzach kieleckich, w 2021 roku (dotyczy ok. 10-ciu pomników kamiennych – pełny zakres prac konserwatorskich i ok. 10-ciu klap pomników żeliwnych w alei głównej i bocznych cmentarza Starego).

Bliższe informacje można uzyskać u członków Stowarzyszenia pod następującymi numerami:

Stanisław Szrek: 41 34 620 67, 500 49 29 40,
Edward Kaleciński: 41 34 28 439, 694 380 986,
Dariusz Kalina: 668 515 453.

Po wcześniejszym uzgodnieniu terminu w/w członkowie Stowarzyszenia w obecności kierownika Cmentarza i przedstawiciela WKZ, wskażą zainteresowanym wykonawcom poszczególne obiekty do konserwacji.

Oferty prosimy składać w WDK (portiernia), do 15 lipca 2021 wraz z podaniem zakresu prac konserwatorskich i kosztorysu

25-CIE DZIAŁALNOŚCI I AKTUALNE PROBLEMY

W imieniu członków Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego przedstawiam krótka informacje o 25-ciu latach jego działalności i aktualnych problemach.

W okresie 1993-2018 kilkudziesięciu byłych i obecnych członków (o. 60-ciu osób) Stowarzyszenie zorganizowało i przeprowadziło ponad 800 różnych akcji, działań, projektów. Wiele z nich trwale istnieje w sferze materialnej: tablice, pomniki, zrekonstruowane zabytkowe nagrobki cmentarne, jak i duchowej: coroczne okolicznościowe uroczystości patriotyczno-religijne w naszym mieście i w województwie. Wiele tych projektów było zrealizowane przy udziale setek Kielczan m.in. kwesty cmentarne i uroczystości patriotyczne.
25 lat to długi okres. Ze Stowarzyszenia ubywa członków założycieli, członków działających w ubiegłym wieku. Ostatnio zmarli p. Stefan Karski, p. Urszula Kępkowska, p. Urszula Radziszewska. Następuje częściowa zmiana pokoleniowa. Aktualnie jest pilnie potrzebna pomoc młodszego pokolenia dla pozostałych w Stowarzyszeniu działaczy – głównie 70-cio, 80-cio latków. Brakuje corocznie pomocy przy organizacji i przeprowadzeniu kwest cmentarnych (okres wrzesień-listopad). Jeśli w bieżącym roku nie nastąpi wzmocnienie Stowarzyszenia przez nowych społeczników, to będzie problem z organizacją tegorocznej 26-tej kwesty i może się ona nie odbyć. Nie chcielibyśmy takiej sytuacji.
Potrzeba kilkunastu osób do przygotowania i przeprowadzenia kwesty oraz ok. 600 wolontariuszy, którzy fizycznie z puszkami będą kwestować na kieleckich cmentarzach przez 2 dni tj. 1 i 2 listopada. Osobom stale kwestujących będziemy wręczać książkę „Cmentarze Kielc”. Oczekujemy na zorganizowane grupy Radnych, działaczy społecznych, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, regionalistów i inne osoby.
Od lat apelujemy do kuratorium, dyrekcji i nauczycieli kieleckich szkół o pomoc w tym zakresie, uzyskując nie zawsze oczekiwany skutek.
Po pozyskaniu i poznaniu nowych członków chcielibyśmy ich włączyć do kierowania Stowarzyszeniem jako zarząd kolejnej kadencji. Na pewno warto kontynuować działania statutowe Stowarzyszenia na niwie pamięci, tradycji i zobowiązań wobec wcześniejszych pokoleń.
Tak, jak przed 10-ciu laty p. Stefan Karski przekazał w moje ręce kierownictwo Stowarzyszenia, wtedy kilku nowych członków wzmocniło działającą grupę, tak też i teraz jest taka potrzeba wzmocnienia, tym bardziej, że mamy dużo pomysłów związanych z ważnymi rocznicami w latach 2018-2020. Kielczanie, zaangażujcie się społecznie w prace Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, zapraszamy na nasze otwarte zebrania do Wojewódzkiego Domu Kultury o godz. 17.00 w ostatni poniedziałek każdego miesiąca ( w m-cach wrzesień , październik zebrania takie są częstsze).

Zainteresowanych prosimy o kontakt :
Stanisław Szrek tel. 500 49 29 40,
Tomasz Kaleciński tel. 690 042 973.
w WDK (portiernia lub pokój nr. 15 – kasa kina „Fenomen”), do 25 maja 2017, wraz z podaniem zakresu prac konserwatorskich i kosztorysu.

Kalendarz wydarzeń

  • Ogłoszenie

    CZERWIEC 2021

  • Ogłoszenie

    SIERPEIŃ 2018